Power plate

epilaform

Power Plate (Vibratif Spor Aleti)

Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bu teknikte, Power Plate’in ürettiği vibrasyon, insan vücuduna bir enerji olarak yollanır.Tercih edilen frekanstaki salınımlar vücüt kaslarının gerilme yönünde uyarır. Uygulama süresince kaslar sürekli olarak gerilir/gevşer ve çalışır.

Power Plate ile kaslarımız saniyede 40 kez gerilir ve gevşer.Örneğin, bir dakika bu salınım altında çalışan karın kaslarımız yüzlerce kez mekik hareketi yapmışçasına yorulur. Çalışma tamamlanıp dinlenmeye geçildiğinde, vücut kendini dengelemek için metabolizmayı ayarlar. Bu ayarlama ile vücudumuzun performans çizgisi yukarı çekilmiştir. Bir sonraki çalışmada vücut performansını bu yeni çizgiyi baz alarak yukarıya çekmeye çalışır. Vücudun performans arttırıcı bu girişimine “supercompensation” denir.

Power Plate;

- Vücudun direncini ve esnekliğini arttırır,
- Kan dolaşımını düzenler(capilarisation and lymph drainage )
- Vücudun patlama gücünü arttırır ( explosive strength)
- Eklem bağlarını kuvvetlendirir,
- Bölgesel ağrıları azaltır,
- Serotonine ve endorfin hormonlarını arttırır.
- Vibrasyon Platformları ile düzenli olarak çalışma diğer çalışma programlarına göre % 85 daha az zaman - gerektirir. Buna karşın kasların çalışmasını ve direncini % 25 daha fazla arttırır. Eklem, bağ (ligaments) ve tendonlardaki yük ve gerilme çok daha azdır.