Diode Ütüleme Lazer Epilasyon

epilaform

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon uygulaması ile ilgili tüm detayları sizin için derledik. Lazer epilasyon Nasıl yapılır? En iyi lazer epilasyon cihazı hangisi? Sorularına yanıt arayacağımız bir web sitesi oluşturmaya çalıştık.

Lazer epilasyonda kullanılan cihazlar, lazer epilasyon çeşitleri hakkında aşağıdaki derlenmiş yazılardan faydalanabilirsiniz.

Lazer epilasyonda en çok kullanılan cihazlar üç çeşittir. Bunlar alexandrite lazerler, diode lazerler, nd;yag lazerlerdir. Bu isimlendirme lazer ışınlarının nanometre olarak adlandırılan dalga boylarına göre yapılmıştır. Bu lazerlerin cilde uygulandığında oluşturduğu etkiler birbirinden değişiktir. Bilimsel yayınlar değişik bölgelerde ve ayrı cilt tiplerine göre başarı oranlarının değiştiğini göstermektedir. Bizim gözlemimizde aynı yöndedir. Bu nedenle lazer epilasyonu uygulayan merkezlerde diode ve alexandrite lazerin birlikte bulunmasının gerektiğini düşünmekteyiz.

Diode Lazer Epilasyon (Ütüleme sistem)

810 nanometre dalga boyu ile alexandrite lazerden daha uzun dalga boyuna sahip lazerlerdir. Uzun dalga boyu avantaj ve dezavantajlara neden olur. Diode lazerler daha çok kalın kıllarda tercih edilirler. Fakat diode lazer epilasyon sistemi ayarlanabilen modları sayesşinde ince tüylerde de epilasyon için kullanılabilmektedir. Diode lazerler melanine yeteri derecede tutunurken deri içinde alexandrite lazerden biraz daha fazla derine inerler. Tüm vücut bölgelerinde en az Alexandrite lazerler kadar etkili lazerlerdir. Fakat daha derine indiklerinden alexandrite lazerden biraz daha ağrılıdır. Bu nedenle biz koltukaltı, genital ve bacak bölgesinde cilt rengi açık ise ve kıllar koyu ise alexandrite lazer ile uygulama yapmayı öneriyoruz. Fakat gerekli durumlarda diode lazerin bu bölgelerde de etkili bir lazer sistemi olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Diode lazerler dalga boyunun uzunluğu nedeni ile koyu cilt rengine sahip kişilerde uygulanabilir. Bu bronz tenlerde uygulanabilir anlamına gelmez. Deri rengi genetik olarak koyu olanlar kastedilmektedir.

Bu lazerin en önemli avantajları derine yerleşimli ve alexandrite lazerin yetersiz kalabildiği sırt, omuz, kol ve yüz kıllarında daha başarılı olmasıdır. Koyu cilt tiplerinde de alexandrite lazer uygulanamaz iken bu lazer uygulanabilir.

Lazer Öncesi Dikkat Edilecekler

En az 15 gün öncesine kadar ağda, depilasyon gibi kılları kökünden koparan işlemleri yapılmamış olmalıdır. Lazer epilasyon seansında etkinin en iyi olabilmesi için kıllar kıl kökünde olmalıdır. Yani anagen denilen aktif büyüme evresinde olmalıdır. Lazer epilasyon seansından en az 1 ay öncesine kadar güneş banyosu amaçlı güneşlenilmemiş ve solaryuma gidilmemiş yani kısaca bronzlaşılmamış olmalıdır. Yakın zamanda yapılmış kısa süreli bir güneş banyosu bile seansı yapacak uzmana bildirilmelidir. Test atışı öncesi kıllar traş edilmeden görülmelidir. Kıl yapısı değerlendirilir. Gerek görülürse takip içinfotoğraf çekilebilir.

Lazer Epilasyon Test Seansı

Uzmanlar gerekli gördükleri bazı kişilerde ya da isteyenlere test atışları yapabilir. Bu bazı durumlarda doz tespiti ya da kişinin lazer epilasyon ile tanışması açısından avantaj sağlayabilir ,korkuları giderebilir.

Lazer Epilasyon Seansı Öncesinde Yapılması Gereken Hazırlıklar

İlk görüşmede hiçbir uygulama yapılmadan konunun uzmanları kılları ve bölgeyi görmelidir. İlerleyen seanslarda Lazer epilasyon uygulamasından 1-2 gün önce bölgenin evde uygun şekilde jilet ile traş edilmesi seansta vakit kaybını önler. Lazer epilasyon yapılacak alana lokal anestezik krem uygulaması nadiren gerekir,Etkin soğutma uygulanabilirse genellikle anestezik maddeye çoğunlukla gerek kalmaz. Ağrı eşiği çok düşük olan kişilerde lokal anestezik kremler 1 saat öncesinden strech film kapatılarak uygulanırsa ağrıyı azaltır.

Lazer Epilasyon Nasıl Uygulanır?

Lazer epilasyon yapılacak alan traş makinası ya da jilet ile kısaltılır. Alexandrite lazerlerde genellikle traş makinası,diode lazerde ise jilet tercih edilir. Kullanıcı ve uygulanacak kişiye lazer ışınlarından gözleri koruyan gözlükler takılır. Özel gözlüksüz işlem yapılmamalıdır. Sonra kullanıcı el aleti yardımı ile lazer epilasyon uygulamasına başlar. Lazer epilasyon cihazları ışık enerjisini bir el cihazı yardımıyla uygularlar. Lazer makinası içinde oluşan lazer ışığı el aleti ile cilde ulaştırılır. Lazer epilasyon sırasında el cihazı yardımı ile tekrarlayan lazer atışları cilde uygulanır. Her lazer atışı ciltte belli bir alanı tarar. Bu lazer atışı sonrası lazerin kıl kökünde ısı enerjisine dönüşümü ile tahrip olur. Bu sayede uygun dönemde yani büyüme fazındaki olan kıl kökleri yeni kıl üretme fonksiyonunu tamamen yada kısmen uzun süreli olarak kaybeder.

Lazer Epilasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazer epilasyon seansından sonra hafiften koyuya kadar değişen bir kırmızılık ve kıl etrafında hafif bir şişlik yani ödem oluşur. Lazer epilasyon seansı sonrası oluşan bu reaksiyon genellikle 1-2 saat içinde azalarak yok olur. Bazen 1-2 güne kadar da uzayan hafif kızarıklık olabilir. Bu bölgesel reaksiyon için Lazer sonrası kremler yeterli olur. Lazer epilasyon uygulanan kişilere, Lazer epilasyon uygulaması sonrasında dikkat edecekleri hususlarla ilgili detaylı bilgi verilir. Lazer epilasyon uygulaması yapılan bölgenin 2 hafta boyunca yoğun güneş ışığına maruz kalmamasını ya da güneş banyosu yapılmamasına solaryuma girilmemesine dikkat edilmelidir.

Lazer Epilasyonun Zararları Var mı?

Lazer epilasyonun bilinen ve önemli bir zararı yoktur. Aşağıdaki olası zararlara dikkat çekmek istiyoruz. Bazı hassas ve koyu ciltlerde ya da yüksek enerjili Lazer epilasyon seanslarında ciltte yüzeysel kabuklanma oluşabilmektedir. Genellikle kabuklanma günler içerisinde düzelir ve deri normale döner. Nadiren bu kabuklanma sonrasında deride renk değişikliği dediğimiz açılma (hipopigmentasyon) ya da koyulaşma (hiperpigmentasyon) oluşabilir. Etkilenen kişilerin çoğunda deri 3-6 ay içinde normale döner. Bazen bu süre uzayabilir ve çok nadiren kalıcı olabilir. Skar dokusu denilen deride iz oluşumu çok nadirdir ve ciddi derecede yanık oluştuğu durumlarında görülebilir. Bu problemler nadir görülen durumlardır.

Lazer EpilasyonKaç Seans Yapılır?

Lazer epilasyon uygulanan vücut bölgesine göre seans sayısı değişmektedir. Yüz bölgesinde seans sayısı ortalama 10 dur. Kıl kökünün bir kısmı vücut bölgesine göre değişmekle birlikte dinlenme zamanındadır. Lazer epilasyon seansı sadece uygulanan bölgedeki aktif büyüyen tüylerin köklerine etki edebilmektedir. Dinlenme halindeki kıl kökü Lazer epilasyon uygulamasından etkilenmemektedir ya da çok az etkilenmektedir. Bu yüzden bölgeye göre değişmekle birlikte 6-10 hafta aralıklarla tekrarlayan uygulamalar yapılmak zorundadır. Çoğunlukla 6-10 fahta arayla yapılan ortalama 6 uygulama sonuç için yeterlidir. Bu yolla uygulanan ve yukarda sayılan özelliklere göre değişmekle birlikte kıl miktarı anlamlı derecede azalmaktadır.

Yukarıdaki makalelerin tamamı bilgilendirme amaçlıdır.