İĞNESİZ MEZOTERAPİ (IONTOSONO)

epilaform

İĞNESİZ MEZOTERAPİ (IONTOSONO)

İğnesiz Mezoterapi, Mezoterapi, Mezoterapi Teknikleri

         Mezoterapi, vitamin, mineral, aminoasit, enzim ve ilaçların orta deri tabakasına verilmesi işlemidir. İlk kez 1952 yılında Dr. Michel Pistor tarafından uygulanmış olup, 1987 yılından itibaren Fransız Tıp Akademisi tarafından geleneksel tıbbın bir parçası olarak kabul edilmiştir. Halen tüm dünyada yaygın olarak uygulanmaktadır. İlk uygulanışı enjeksiyonlar şeklinde idi. Ancak günümüzde iğneli mezoterapi, ağrılı ve kanlı olması ve yer yer morarmalara yol açması nedeniyle tedavi çoğu zaman tamamlanamamaktaydı. Uygulanacak tedavinin yerine göre kullanılan ilaç karışımının çeşidi ve miktarı değişmektedir. Kullanıldığı yerler çok geniş bir alan olmakla beraber ilk akla gelenler spor yaralanmaları, kas-iskelet sistemi hastalıkları, saç dökülmesi ve kozmetik tedavilerdir. Mezoterapinin faydalı olduğu estetik sorunlar ise selülit, bölgesel yağlanmalar, vücut şekillendirme, kilo kaybı, yüz mezoliftingi, gözaltı torbalanması, deri çatlakları, yara izi tedavileridir.Epilaformda bu uygulamaları büyük bir bölümü uzman personelle başarılı bir şekilde yapılabilmektedir.

        İğnesiz mezoterapi (iontosono) elektroporasyon yoluyla çalışmaktadır. Monopolar düşük voltajlı elektriksel akımla oluşan mikro kanallar ve polarizasyon yardımı ile hazırlanan ilaçlar deriyi geçerek, hedef dokuya transfer edilmektedir. Yapılan çalışmalarda iğnesiz mezoterapi sistemi iğneli yönteme göre daha homojen bir ilaç uygulaması sağladığından daha etkili sonuçlar etmiştir. Aslında bu sistem ilerlemiş ülkelerde kanserli hastaların tedavisinde kanser ilaçlarının verilebilmesi için kullanılan bir yöntem olarak uygulanmaya konulmuş, sonradan mezoterapi için de başarılı bir teknik olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Selülit ve Mezoterapi

          Cilde nüfuz eden ilaç kokteylleri rahatlıkla cilt altı yağ dokusuna inerek, yağ hücrelerini yakar, enerji olarak kullanılır; kan akımını uyarır; lenf akımını uyarır; ve kollajen yapımı arttırır. Kullanıldığı alanlarda selülite bağlı portakal kabuğu görüntüsünü neden olan fibrotik ve bağ dokusu bantları çözülerek cilt altı dokuları rahatlar. Ayrıca eriyen yağ dokusu da selüliti azaltmış olur. Mezoterapinin faydalı olmasının nedeni uygulanan cilt tabakasının mezodermden köken alması, cildin fonksiyonel tabakası olması, zengin bir damar yapısı, kıl folikülü sayısı, bağ dokusu hücresi sayısına sahip olmasıdır. Uygulama tekniğinde ilaçlar selülitli alanın üzerine plakalar altına özel bir tabaka içine konularak uygulanır. Bu uygulama her alan için 6 dakika sürmektedir. Böylece ağrısız, sızısız ve kansız olarak ilaç uygulaması tamamlanır. Eski yöntem olan iğneli mezoterapide ise iğne ile selülitli alana ilaç verilir.

             Bugüne kadar mezoterapide birçok enjektör çeşitleri kullanılmıştır. Enjeksiyonlar dermis içine yada dermis altına yapılmaktadır. Kullanılan bazı enjektörler doz ayarlı ilaç verebilmek için tabanca şeklinde de kullanılmaktadır. Ancak bu uygulamaların hepsinde iğnenin girdiği yerlerde ağrı, kanama ve morarma görülmektedir. Bu problemler nedeniyle birçok hasta tedaviyi tamamlayamamaktadır. Yurtdışında bir süredir uygulamaya başlanan iğnesiz mezoterapi yöntemi (iontosono) ile mezoterapi ilaçlarının kokteyli rahatlıkla cilde verilmektedir. Bu yöntemde elektroporasyon ile ilaçlar cilde nüfuz edip, dermise inmektedir.

Yüz Yaşlanması ve İğnesiz Mezoterapi (Mezolifting)

      Otuzlu yaşlara gelindiğinde cildin kuruluğu ve yağ oranındaki azalmalar cildin yaşlanmasını hızlandırır. Böylece yüz derisinin yaşlanmasının ilk belirtileri olan ince çizgi ve kırışıklıklar belirmeye başlar ve derideki elastikiyet kaybıyla karşı karşıya kalınır. Zamanla kırışıklıklar derinleşir ve ciltte sarkma ortaya çıkar.

         Mezoterapide, vitamin, mineral, aminoasit, enzim ve ilaçlar orta deri tabakasına verilir. Yüz gençleştirme ve kırışıklık tedavisi dediğimiz mezolifting işlemi dışında boyun dekolte ve el sırtı gençleştirmede de kullanılmaktadır. Ayrıca mezolifting ile yeni oluşmuş pembe renkli cilt çatlakları ile lekelerin de belirli oranda tedavisi yapılabilmektedir.

        Epilaform klinikte kişinin cilt ihtiyacına göre öncelikle bilgisayarlı cilt analizi (magic mirror) yapılırarak, öncesinde fotoğraflama yapıldıktan sonra, tedavi planı yapılır. Seanslar ortalama 6–30 dakika sürer, seans sayısı ise 4–6 dır. Herhangi bir riski olmayan iğnesiz mezolifting işlemi için yaş sınırı söz konusu değildir. Özellikle çok sigara, alkol içen kişiler, güneş, floresan lamba ve solaryuma maruz kalan kişiler, yoğun iş ve stres ortamında cildine bakamayan tüm kadın ve erkeklerde iğnesiz mezolifting kolaylıkla uygulanabilir.

Mezoterapi göz altı yağ torbalarının azaltılmasında da kullanılmaya başlanmıştır.

        Mezoterapide kullanılan ilaçlar Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) onayladığı, eczanelerde satılan, çoğu bitkisel ürünler olup, reaksiyon riski en düşük olan ilaçlardır. Tabi ki, dikkat edilmesi gereken nokta ise kokteylde kullanılacak ilaçların birbiriyle uyumlu seçilmesi ve kullanılmasıdır. Genellikle deri içine verilen maddeler cilde dolgunluk veren ve nem oranını dengeleyen hiyaluronik asit, A,D,C, B, E gibi antioksidan vitaminler, selenyum, ginko, biloba, cildin sıkılaşmasında kullanılan DMHA maddesi B5 vitamini, bakır ve çinko elde edilmiş sıvı, jel yada krem şeklindeki kokteyllerdir. Ancak aşağıdaki kullanım amaçlarına göre kokteyllerin içerdiği ilaçlar değişmektedir. Bugüne değin mezoterapi her ne kadar medyada estetik ve kozmetik amaçlı kullanımı duyurulmuşsa da, aşağıda görüldüğü gibi birçok kullanım alanına sahiptir:

1.  Estetik kullanımlar


Bölgesel Kilo Kaybı


Vücut Cilt Toparlama


Göğüs Sıkılaştırma

Anti-agigng


Gözaltı  Torba Tedavisi


Yüz gevşeklik Tedavisi


2.  Sporla ilgili hastalıklar


Artropati


Barre-Lieou sendromu


Kas yırtılması

Menisküs yırtılması


Kronik eklem şişlikleri


Ligaman yaralanmaları

Kas yaralanmaları


Fazla kullanım yaralanmaları


Periosteit

Plantar fasciitis


Stres kırıkları


Tendon hastalıkları


3. Sistemik hastalıklar


Alerji


Alopesi


Astım

Otoimmün hastalıklar


Bronşit


Çocuk hastalıkları

Kabızlık


Kronik yorgunluk


Kronik enfeksiyon

Kronik sinüzit


Sigara


Kronik İYE

Psikolojik hastalıklar


Koroner yetmezlik


Dejeneratif artrit

Depresyon


Dismenore


Generalize ankziyete

Gastrit


Genital herpes


Glokom

İşitme kaybı


4. Deri hastalıkları


Akne


Alopesi


Selülit

Kontüzyon


Ekzema


Saç  dökülmesi

Herpes enfeksiyonu


Lipodistrofi


Hipertrofik skar

Deri çatlakları


Psoriazis


Rides

Güneş  lekeleri


Telanjiektazi


Venöz yetmezlik

Vitiligo


Kırışıklıklar
5. Kronik ağrı


Kemik çıkıntılar


Ulnar nöropati


Gut

Karpal tünel sendromu


Kondromalasi


Dejeneratif artrit

Servikobrakiyalji


Kauzalji


Kronik sırt ağrısı

Kontraktürler


DeQuervain tenosinoviti


Bursit

Fibromyalji


Dejeneratif disk hastalıkları


Dupuytren kontraktürü

Donmuş  omuz


Tendon iltihapları


Romatoid artrit

Spondilolistezis


Tarsal tünel sendromu


Baş  ağrısı

Tetik parmak


Çene eklemi hastalıkları


Trigeminal neuralji

Epilaform yukarıda belirtilen tedavi yöntemlerinin birçoğunu uygulamaktadır

Mezoterapi Yan Etkileri

       İğnesiz mezoterapi işleminde herhangi bir risk ya da yan etki yokken, iğneli mezoterapide iğneye bağlı etkiler olarak, ağrı, korku, kanama, morarma (ekimoz), hematom, asepsiye dikkat edilmezse enfeksiyon ve deri çizilmesi görülebilmektedir. Kullanılan ilaca bağlı yan etkiler ise, uyumsuzluk, alerjik reaksiyonlar, ağrı, flash, eritem, epigastralji, rebound etki, deri nekrozlarıdır.

Mezoterapi Etki Başlangıcı

İğnesiz mezoterapide ilk seanstan itibaren hemen etki görmeye başlayacaksınız. İğneli mezoterapide bu yedinci seansa kadar uzayabilmektedir. Yüz mezoterapisinde iğnesiz yöntemde ilk seansta hemen, iğneli yöntemde 2-3 gün sonra etki görülür. Saç mezoterapisinde etkinin başlaması için en az 3 ay geçmesi gerekir. Yapılan araştırmalar ve uygulamalar sonucunda bölgesel incelme veya zayıflama için yapılan mezoterapiden sonra bir iki beden küçülme görülmektedir. Daha uzun dönemde liposuction ile de kombine edilerek çok daha fazla zayıflama sağlanabilmektedir.

Mezoterapi Seans sıklığı ve süresi

         Saç, ilk dört hafta haftada bir seans, ikinci dört hafta için iki haftada bir seans ve sonraki dönemlerde ayda bir seans olmak üzere 12 seanstan oluşmaktadır. Saç mezoterapisi seansında saç mezoterapisi ve saç bakımı uygulanmaktadır. Yüz mezoterapisi haftada bir olmak üzere, 4 seansta tamamlanmaktadır. Yapılan araştırmalarda ilk seanslarda fayda sağlandığı görülmektedir. Yüz mezoterapisine dahil olan uygulamalar ise, iğnesiz mezoterapi, yüz vibrasyon ve masajı, cilt bakımı (iki haftada bir) ve kimyasal peeling‘dir. Zayıflama, cilt sıkılaştırma, selülit, bölgesel inceltme için 10-15 seans mezoterapi yapılmaktadır. Seanslar aşağıdaki işlemlerden oluşmaktadır:

  • Mezoterapi: Haftada 1 seans
  • AWT: Haftada 2 seans
  • Cilt bakım: Haftalık takip
  • Diyet: Haftalık takip
  • Egzersiz (yürüme bandı, v.b.): Haftalık takip
  • Vücut ve kilo analizi: Haftalık takip
  • Masaj

Mezoterapiden sonra eskiye dönüş

Mezoterapiden sonra zamanla eski hale dönüş olması için tekrar kilo almasına ve vücut metabolizmasına bağlı olarak, vücutta ve ciltte deformasyonlar meydana gelse de, bu tedavi gören bölgelerden ziyade diğer yerlerden olur. Unutmamalı ki, egzersiz ve diyet mezoterapinin başarısını ve sürekliliğini arttırır.


Uygulama videosu aşağıdaki linkdedir;
https://www.youtube.com/watch?v=y5FEQlg4Fiw&t=160s